aluminyum dograma profilleri

Neden alüminyum, doğrama, kapı, pencere?

Neden alüminyum dograma? Alüminyumun avantajları nelerdir? sorularının cevabı burada. neden alüminyum?
Alüminyum pencerelerle pasif evler de dahil olmak üzere dünyanın en yüksek yalıtım standartlarını karşılayabilmek teknik olarak ve pratikte çok mümkündür. Bunun için gereken teknoloji daha 1970’lerde Ensinger firmasının insulbar ısı yalıtım plastiklerini icat etmesiyle hayatımıza girmeye başladı. Ancak ülkemizde birincisi yanlış sistem seçimleriyle (yalıtımsız ve yalıtımı düşük olan doğrama kullanımı) ikincisi de kötü uygulamalarla alüminyumu farklı tecrübe ettik. “Alüminyum doğrama terleme yapar” gibi yanlış bir yargı yaygınlaştı ki bunun ne kadar yanlış olduğu aslında bu sitenin de ana konusu. Detaylı bilgi için pencerelerde terleme neden olur? ve ısı yalıtımlı alüminyum profil sayfalarını okumanızı öneriyorum.

Alüminyum pencerelerin avantajları

Alüminyum uzun ömürlüdür

yalıtımlı alüminyum pencere

Alüminyum, hava koşullarına ve korozyona karşı oldukça dayanıklıdır. Alüminyum’un doğal korozyon önleyici kaplaması bulunur. Ayrıca eloksal (kontrollü oksitlendirme) ile oksitlenmesi (korozyon) engellenir. (Eloksal aynı zamanda istenen yüzey görünümünün elde edilmesini sağlar.) Bir alüminyum pencerenin ömrü 40 sene olarak gösterilir. Yüksek korozyon riski olabilecek bölgelerde kullanılacak alüminyum pencere profillerine uygulanması gereken yüzey işlem kalınlıkları şartnamelerde dikkatle belirtilmelidir.

Alüminyum yüksek ve düşük sıcaklıklarda mekanik özelliklerini korur

Alüminyum pencere ve kapılar, düşük ve yüksek sıcaklıklarda mekanik özelliklerini korumaya devam eder. Bu, özellikle yüksek ve geniş çerçeve aralıklarının olduğu uygulamalarda son derece önemlidir. Isı yalıtımlı alüminyum profillerde, termal uzama katsayısı alüminyum ile uyumlu olması için özel olarak tasarlanmış %25 cam lifi içeren poliamit ısı yalıtım plastikleri kullanılması tavsiye edilir. Bu sayede alüminyum çerçeve ve yalıtım sağlayan plastik birlikte uzayıp kısalırlar.

Alüminyum hassas ölçülerde üretilebilir

Alüminyum profiller, hafif ve dayanıklı olmalarının yanında çok yüksek bir uygulama hassasiyetine sahip oldukları için mimarlara, isteğe göre özelleştirilmiş tasarım olanakları sunarlar. Yani alüminyum profiller çok hassas ölçülerde üretilebilirler.

Alüminyum çerçeveler geniş açıklıklara izin verir

Alüminyum pencere çerçeveleri dayanıklı olduklarından görünür genişliği daha az olan çerçeveler kullanılmasına olanak verir. Daha dar çerçeveler ise daha geniş camlar demektir. Günümüz mimarisi bu konuda sınırları zorlamakta ve daha küçük çerçevelerle daha geniş açıklıklar sunmaya çalışmaktadır. Alüminyum bu amaç için en uygun malzemedir. Ahşap ve plastik doğramalarla sınırlı ebatlarda çözümler üretilebilirken alüminyum pencereler ile geniş açıklıklar geçebilirsiniz. Fransız balkon, dükkan vitrinleri, yerden tavana geniş sürme ve katlanır kapılar gibi kat boyunca geçilen açıklıklarda, rüzgar yüküne dayanımın çok önemli olduğu yüksek binalarda, yüksek katlarda alüminyum doğramalar yüksek atalet momentleri ile de güvenle kullanılabilir. Alüminyumun dayanıklılığı, yüksek atalet momentleri, geniş açıklıklı sürme ve kanatlı kapı ve pencereler imal edilmesine olanak verir.

Alüminyumun bakımı kolaydır

Alüminyum doğası gereği yüksek bir kimyasal dirence sahiptir. Temizliği ve bakımı ahşaba ve vinil (PVC-u) pencerelere göre son derece kolaydır. Vinil pencerelerin ilk günkü görüntülerine kavuşmaları için 6 ayda bir alkalin deterjanlarla silinmeleri gerekir. Alüminyum ise yağmurla bile temizlenir.

Alüminyum çevrecidir

%100 geri dönüşümlü, doğal ve çevrecidir. Geri dönüşümünde %95 enerji tasarrufu sağlanır. Yani geri dönüşümü için harcanan enerji birincil üretim için harcanan enerjinin sadece %5’idir. Alüminyum hurdaların geri dönüşümünden 80 milyon ton sera gazı emisyonundan tasarruf edilir. Kurşun, civa vb. zehirli ve kansorojen maddeler içermez.

Alüminyumun yangın performansı

Alüminyum yangında zehirli gaz salınımına yol açmaz. Alüminyum doğrama pencereler yangın yönetmeliğine uygundur. Bayındırlık Bakanlığı’nın hastane ve okul projeleri başta olmak üzere şartnamelerinde alüminyum doğrama kullanılması şartı bulunmaktadır. Isıya karşı dayanıklılığın yanı sıra, kıvılcım ve zehirli gaz çıkarmaması da yalıtımlı alüminyum pencerelerin önemli bir özelliğidir. PVC-u pencere ise yangın durumunda hayati tehlike arz eden asit tuz gazlar ve diyoksin gazlar salabilir.

Alüminyumun muadili PVC değildir

Alüminyumun yerine plastik (PVC) doğrama kullanılamayacağı bir çok durum vardır.  Cephe, pencere ve sürme doğrama çerçevelerinin mümkün olduğunca daraltılması ve böylece geniş cam açıklıkları elde etmek, geniş sürme ve kanat açılımlı doğramaları hayata geçirmek, çerçevelere ağır mekanik yükler taşıtmak ancak alüminyum malzeme ile mümkün olabilmektedir. Bu açıdan alüminyum halen mimari projelerin vazgeçilmezidir. Alüminyum doğrama, PVC-u doğramaya göre çok daha dayanıklı ve güçlüdür, yangında tehlikeli salt asit gazlar yaymazlar.

Alüminyum mükemmel ısı yalıtımı sağlar

Bildiğiniz üzere alüminyum, ısı yalıtımı için çok da uygun bir materyal değildir. Ancak alüminyum pencerelerde kullanılan alüminyum profiller termal olarak bölümlenirler. (bkz: ısı yalıtımlı alüminyum profiller) Kısaca iç mekana ve dış mekana temas eden alüminyum profil parçaları plastik ısı yalıtım bariyerleriaracılığı ile birbirlerinden ayrılır yani 2 alüminyum parça birbirine temas etmez. Böylece ısı yalıtımı sağlanır. Ancak ısı yalıtımını iyileştirmek için bu yalıtım bariyerlerinin uzunluğunu artırmak başta olmak üzere birçok geliştirme yapılır. (bkz: alüminyum pencere çerçevelerinde ısı yalıtımını iyileştirme)

Alüminyum pencerelerde terleme olur mu?

1970’lerin başında dünyada ısı yalıtımlı profiller üretilmeye başlanmış olsa da Türkiye’de ilk yıllardaki yalıtımsız ve/veya detayları, tamamlayıcıları eksik alüminyum pencere uygulamaları kullanıcılarda “alüminyum ısıyı iletir”, “alüminyum pencerelerde yalıtım iyi değildir” gibi  yanlış algıların oluşmasına sebep olmuştur. Oysa özellikle günümüze gelindiğinde ısı yalıtımlı pencereler son derece iyi ısı yalıtım değerlerine sahiptir ve bu konuda plastik pencereleri aratmamaktadırlar. Alüminyum pencerelerin terlemeye sebep olduğu da kesinlikle yanlıştır. Bu konuda detaylı bilgi için lütfen Pencerelerde terleme, camda buğu rutubet nasıl oluşur ve önlenebilir? sayfasına bakınız.

Zengin açılım seçenekleri

Alüminyum doğramalarda çok çeşitli pencere stil ve pencere açılım seçenekleri vardır. Bu açılım seçeneklerini gerçekleştirmek için her isteğe uygun aksesuarlar bulunmaktadır. Bu aksesuarların kullanılacağı aksesuar yuvaları, alüminyum sistem üreticileri tarafından aksesuar standartları dikkate alınarak tasarlanır.

Alüminyum farklı yüzey ve renk seçenekleri sunar

Metalin doğal rengi kalite hissi yaratır, projelere estetik görünüm katar. Eloksal yüzey işlemi ile metalik görünümde, istenildiğinde ayna parlaklığında gümüş, siyah, bronz, altın renklerinde yüzeyler elde edilir. Lake görünüm istendiğinde ise çok çeşitli RAL renk alternatifleri söz konusudur. İstenilen RAL renginde elektrostatik toz boyama işlemi ile uygulanabilir.  İstendiğinde iç ve dış ortamlara bakan yüzeyleri ayrı yüzey kaplamaya tabi tutularak projelerde bütünlük sağlayacak şekilde kullanılması da mümkündür.

Alüminyum doğramalarda asgari şartlar nelerdir?

Gerek müteahhitlerin, gerek kullanıcıların satın aldığı ürünler konusunda bilgilenmesi ürütecilerin de rekabeti fiyat ekseninden kaliteye kaydırmasına sebep olacaktır. Minimum gereksinimler doğru belirlendiğinde doğrama uygulamacıları da, sistem evleri de, alüminyum profil fabrikaları da bugün Avrupa’nın en iyi ısı yalıtım değerlerine sahip sistemleri size ulaştırma becerisine sahiptir. Bu sayfaların amacı seçim yaparken bilgi sahibi olup doğrama seçim kriterlerinize maliyet dışında da faktörleri ekleyebilmenizi sağlamaktır.  Alüminyum doğramalarda asgari şartlar, sizin minimum ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek sistemi belirlemenizi sağlar. Alüminyum doğramalarda asgari şartlar tanımlandığında gereksinimleriniz belirlenmiş olur.

Neden plastik yada ahşap değil de alüminyum doğrama?

Alüminyum doğramalarda ısı yalıtımı nasıl oluyor?

İnşaat teknik şartnamesinde alüminyum doğrama ve giydirme cephe

Kaliteli alüminyum pencere sistemleri hangi şartları sağlamalıdır?

Doğramalarda aranacak asgari şartları belirlemekte dikkat edeceğimiz çok farklı unsurlar vardır.
Bu kriterleri temel olarak üçe ayırabiliriz.
1. Doğramada kullanılan malzemelerde aranan özellikler
2. Doğrama sistemi ve pencere genelinde aranan özellikler
3. Montaj aşamasında uyulması gereken kriterler
1. Doğramada kullanılan malzemelerde aranan özellikler
Birincisi, pencerede kullanılan tüm malzemelerin başta alüminyum profiler ve profillerin iç ve dış ortamlar arasında ısıyı iletmesini önlemek için kullanılan plastik yalıtım profilleri olmak üzere tüm malzemelerin kalitesidir.

Alüminyum profiller

Alüminyum profil üreticisinde TS EN 12020-1 ve TS EN 12020-2 standartları ile ilgili Türk Standartlarına Uygunluk Belgesi aranmalıdır. Bu belge EN AW 6060 ve EN AW 6063 alaşım grupları için ve hassas alaşımlı alüminyum malzemeden ısıl bariyerli ve ısıl bariyersiz ekstrüzyon profiller için verilir.
  • TS EN 12020-1 (02.03.2010) Alüminyum ve alüminyum alaşımları – En aw- 6060 ve en aw- 6063 alaşımlarından ekstrüzyon ile imal edilmiş hassas profiller – bölüm 1: Teknik muayene ve teslim şartları
  • TS EN 12020-2 (02.03.2010) Bu standard EN AW-6060 ve EN AW-6063 alaşımlarından ekstrüzyonla, termal bariyerli ve termal bariyersiz (bk. Şekil 1 ve Şekil 2) imal edilmiş hassas profillerin boyut ve şekil toleranslarını kapsar
Alüminyum sektörüne yönelik EN 15088 standardı, yapı sektöründe kullanılacak olan alüminyum ve alüminyum alaşımları için genel zorunlulukları içerir. EN 15088 Yapı işlerinde kullanılmak üzere üretilen alüminyum ve alüminyum alaşımları (profil vb.) üretimi gerçekleştiren üreticiler içindir. Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPD) uygunluğu ve neticesinde CE işareti, ürünün Avrupa ve Türkiye pazarına sunmak için 4703 sayılı kanun gereği yasal bir zorunluluktur.
Doğramalarda kullanılacak profillerin et kalınlıkları rüzgar ve taşıma yükleri açısından değerlendirilmeli ancak 1.8mm’den ince kasa, orta kayıt, adaptör ve kanat profilleri sağlıklı vida tutamayacağından tavsiye edilmez.
Doğramalarda kullanılan alüminyum profillerde 6060-T5 veya 6063-T5 (alaşım-ısıl işlem) kullanılmalıdır.
T5: Sıcak şekillendirme işleminden sonra soğutulmuş ve suni yaşlandırma yapılmış anlamındadır.
Buna göre profiller ekstrüzyon prosesinden sonra soğutulur ve ardından yapay yaşlandırma (termik) fırınlarına sokulur.

Isı yalıtımlı profillerde aranacak özellikler

Isı yalıtımlı profillerde poliamit malzemeden üretilen ve %25 cam elyaf takviyeli ısı yalıtım bariyerleri kullanılmalıdır. Türkiye piyasasında genelde sadece zorunlu kalındığında (boya fırınına girebiliyor olması sebebi ile) poliamit kullanılıyor ve daha ucuz olması sebebi ile PVC bariyer tercih ediliyor olsa da poliamit ısı bariyerleri tercih edilmelidir.
Isı yalıtım bariyeri olarak farklı materyaller kullanılmakla birlikte poliamit ısı yalıtım bariyerleri termal uzama katsayılarının alüminyum ile aynı olmasından ve mekanik değerlerinin de yüksek olmasından ötürü ısı yalıtım bariyeri olarak kullanılmaya en uygun materyaldir. Poliamit ısı yalıtım bariyerleri standart olarak %25 cam elyaf takviyelidir.
Isı yalıtım bariyerlerinin en az 18mm olması tavsiye edilir. Isı yalıtım bariyeri seçiminin ısı yalıtımını nasıl etkilediğini öğrenmek ister misiniz?

Yüzey işlemler (Eloksal, Elektrostatik Toz Boyama, Ahşap Desen Kaplama)

Mimari alüminyum pencere, kapı ve cephe sistemlerinde kullanılan profiller ham olarak üretildikten sonra isteğe göre eloksal, elektrostatik toz boyama yada ahşap desen kaplama işlemine alınırlar ve istenilen yüzey görünümünü elde ederler.
Eloksal:
  • TS 4922 (27.10.1986) Metalik malzemelerin yüzey işlemi- Alüminyum ve biçimlenebilir alüminyum alaşımlarının anodik oksidasyonu (eloksal), teknik özellikler
  • Avrupa ülkelerinde kullanılan Qualanod Kalite Belgesi aranmalıdır. Qualanod, alüminyumun sülfürik asit esaslı eloksal kaplanması (anodizasyon) için kapsamlı bir standarttır ve Türkiye’de de bir çok üretici bu belgeye sahiptir. Bu belgeye sahip üreticiler düzenli olarak denetlenirler.

Elektrostatik Toz Boyama:

  • Avrupa ülkelerinde kullanılan Qualicoat Kalite Belgesi aranmalıdır.
Tamamlayıcı parçalar
    Menteşeler (TS 4922), EPDM fitiller ve diğer tamamlayıcı parçalar için ilgili standartlar dikkate alınmalıdır. Köşe takozu ve çavuş bağlantıların eksiksiz monte edilmiş olması gerekir.
    2. Doğrama sistemi ve pencere genelinde aranan özellikler
Alüminyum profillerin, ısı yalıtım bariyeri montajı yapılmış (kompozit) alüminyum profillerin, EPDM fitillerin ve diğer tüm tamamlayıcı parçaların doğru tanımlanmasından sonra bir diğer aşama da sistemde yer alan bu parçaların birbirleri ile olan ilişkisinin hangi şartları (hava geçirimsizlik, su yalıtımsızlık, rüzgar yüküne dayanım, ısı yalıtımı, gürültü önleme vb.) hangi asgari değerler baz alınarak yerine getirilmesi istendiğidir. Doğrama sistemleri önceden bu testlere tabi tutuldu ise buna göre seçilecek ve hatta bir mockup üzerinde sistemin yeterliliği uygulama aşamasında test edilecektir.

    3. Montaj aşamasında uyulması gereken kriterler

  • Kanatların sarkmaması için cam takılırken takozlama prensiplerine uyulmalıdır.
  • Alüminyum profillerin görünen yüzeylerinde koruyucu bantlar olmalı ve montaj sonrasına kadar korunmalıdır.
  • Fitiller EPDM malzemeden olmalıdır ve köşe yerlerinde yapıştırılmalıdır. EPDM için özel tutkallar tavsiye edilir.
  • Su tahliye delikleri açılmış olmalı ve kapakları takılmış olmalıdır.
  • Köşe takozları alüminyum profiller ile aynı alaşımda olmalı, epoksi sürülerek yerleştirilmeli ve köşe presi ile preslenmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

alüminyum doğrama istanbul

alüminyum doğrama firmaları

alüminyum doğrama fiyatları

alüminyum doğrama profilleri

c60 alüminyum doğrama profili

ısıyalıtım alüminyum doğrama profili

cam giydirme alüminyum doğrama profili

alüminyum dişcephe profili 

alüminyum otomatik kapı profili

alüminyum katlanır cam profili

alüminyum doğrama kapı

alüminyum doğrama kapı

alüminyum doğrama anadolu yakası

alüminyum doğrama pencere

alüminyum doğrama uskudar

alüminyum doğrama maltape

alüminyum doğrama umraniye

alüminyum doğrama velibaba

alüminyum doğrama kadıköy

alüminyum doğrama yenişehir

alüminyum doğrama pendik

alüminyum doğrama kurtkoy

alüminyum doğrama sultanbeyli